aristo diyeti
Dr. Gönül Ateşsaçan

Aristo Diyeti Nedir?

Sürekli kilo alan ve kilo almasının da dışında sürekli mutsuz olan insanlar basit bir zayıflama diyeti listesinden çok daha fazlasına ihtiyaç duyarlar. İşte Aristo diyeti bu kişilerin hem bedensel hem de zihinsel olarak arınmalarını ve kendilerini disipline etmelerini sağlamak üzere oluşturulan bir diyettir. Diyetin yaratıcısı Dr. Gönül Ateşsaçan, Eski Yunan filozofu Aristo’nun disiplinli ve sistemli çalışmasını baz alarak bu diyeti geliştirmiş.

Bir beslenme ve yaşam tarzını benimsemenizi sağlamak üzerine kurulan bu diyette frekans çalışmaları, olumlamalar, hayvansal gıdaları hayatınızdan çıkartarak toksin atma gibi çeşitli programlar bulunur. Dr. Ateşsaçan bu program ile farkındalığınızı arttırarak sistemli bir yaşam tarzı benimsemenizi sağlayacak size özel bir diyet programı vadediyor.

Dr. Gönül Ateşsaçan esasen bu diyet için şu cümleleri kuruyor: ‘’Aristo diyeti ruhu temizleme sanatıdır.’’ Ruhumuzun anne karnından itibaren kirlenmeye başladığını iddia eden Ateşsaçan, bilinçaltımızın bu andan itibaren yaşadığı her şeyi kaydettiğini ve bu kaydolan tecrübelerin ileri aşamada bizim yaşam şeklimizi belirlediğini söylüyor. Buna ek olarak toplumun bilinçaltı kayıtlarına da sahip olduğumuzu ve tüm bunların temizlenmeden holistik sağlık kazanamayacağımızı belirtiyor.

Aristo diyeti ile bölgesel zayıflama mümkün müdür?

Bu diyet sizi bölgesel olarak zayıflatmayı amaçlayan bir diyet değildir. Bununla beraber diyette kesilen gıdalar esasen karın ve göbek bölgesinde yağlanmaya neden olabilen gıdalar olduğu için bu gıdalar kesildiğinde bölgesel incelme de söz konusu olabiliyor. Buna ek olarak selülitlerde de azalma görülüyor. Bu açıdan Aristo diyetinin kadınların sorunlarına yönelik etkili çözümler sunduğunu göz ardı edemeyiz.

aristo diyeti dr. gönül ateşsaçan

Aristo diyeti Nasıl Yapılır?

Aristo diyeti yapılışı; Aristo diyeti ile zayıflamak ve sağlığınıza kavuşmak için belli aşamalar doğrultusunda bir program uygulanması gerekiyor. Önce kişinin bilinçaltı ele alınıyor. Hastalığa yatkınlığınız olup olmadığı, hastalıklara genetik yatkınlığınız var mı bunlar tespit ediliyor. Hali hazırda bedensel bir hastalığınız olup olmadığı ve bedeninizin ağrıya yönelik tepkileri inceleniyor. Mineral ve vitamin eksiklikleriniz de araştırıldıktan sonra bedeninizi olumsuz etkileyen zihinsel durumlarınız ve duygularınız inceleniyor.

Bu zihinsel ve duygusal durumların sağlığınızı bozduğu ve kilo almanıza neden olduğu fikri üzerine kurulu olan bu programda kişinin düşüncelerine hakim olması öğretiliyor. Bu rahatsız edici düşünceler kişinin duygu durumunu bozduğu için bu bozulma yaşanmadan temizlenmeleri amaçlanıyor. Bu süreç stresi de azaltıyor ve psikolojik anlamda da rahatlama sağlanıyor.

Buna ek olarak glüten içeren gıdalar ve hayvansal besinler kesilerek 10 gün süresince beden temizliği yapılıyor. Hiçbir şekilde yiyeceklerinize bir sınır konulmuyor ve porsiyon belirlenmiyor. Sadece yemeniz gerekenler ve yememeniz gerekenler şeklinde bir ayrım yapılıyor. İkinci haftadan itibaren ise az miktarda glüten ve hayvansal gıdaya izin veriliyor. Bu süreçte bağırsak fonksiyonlarında iyileşme olmasından ötürü yediklerinizi de daha iyi emiyorsunuz. Acıkma azaldığı için yemek yeme hızı da yavaşlıyor ve daha erken doyuyorsunuz. Diğer haftalarda da bu programa devam ediliyor ancak bu süreçte olumlamalar da yapılıyor.

Diyet esnasında eğer çok acıkır iseniz ara öğün yapmanıza izin veriliyor. Buna ek olarak mutlaka bu süre zarfında doktorunuzun belirlediği bitki çayları tüketiliyor. Bu diyette sıvının ilginç bir yeri var. Sıvı sayesinde vücudun dengelendiği ve yaşam akışının devamlılığının sağlandığı düşünülüyor. Çakraların açılması ve enerji dengelenmesi de amaçlanıyor.

aristo diyeti nasıl yapılır

Aristo Diyeti ile ilk ay kilonuzun %10'unu kaybedersiniz.

Aristo diyeti yapanlar ilk ay kilolarının %10'unu rahatlıkla ve zorlanmadan verebilmektedir. Aristo diyeti ile ilk hafta 1 beden, ilk ay ise 2 beden incelebilirsiniz. Aristo Diyetinde Dr. Gönül Ateşsaçan danışanlarına özel genetik testler yaparak; hangi gıdalara alerjileri olduğunu, hangi gıdaların o kişiye kilo aldırdığını ve kişinin neden kilo veremediği gibi bilgiler ediniyor ve kişiye özel bir diyet listesi hazırlıyor. Hazırlanan liste sizin ve vücudunuzun tüm ihtiyacı olduklarını verdiği için açlık hissi de yaşamadan kilo vermeniz sağlanıyor.

Aristo Diyet Programı

 • Bu bir günlük listeyi benzer gıdalar ile çeşitlendirip bir haftaya yayabilirsiniz.
 • Kahvaltı
 • Chia’lı karışım (2 yemek kaşığı chia + 50 ml bitkisel sütün içinde 1 saat önce veya geceden bekletin. Bu bekleyen karışıma 150 ml bitkisel süt ekleyip, içine 2 adet hurma, yarım küçük muz ve 3 adet ceviz karıştırın)
 • Ara öğün
 • 2 adet kivi
 • Öğle
 • Kuru bakliyatlı sebze yemeği (nohutlu pırasa)
 • Akşam
 • Börülceli salata
 • İçecek
 • Form çay (mısır püsküllü, kayısılı, kiraz saplı)
Kaynak: Dr. Gönül Ateşsaçan

Sorunuz mu var?
Uzmanımıza sorun