karın germe öncesi sonrası

Karın Germe Operasyonu Nedir?

Karın germe ameliyatı; Göbek bölgesinde fazlalık olarak bulunan yağ birikmesini tedavi etmek amacıyla yapılan bir estetik cerrahi türüdür.

Neden Karın Germe Ameliyatı?

Bilhassa hamilelik geçiren bireylerde karın kasları gevşemeye uğrar ve bunun bir neticesi olarak karın bölgesinde çeşitli sarkmalar baş gösterebilir. Bu sarkmalar çoğu kadın için dayanılmaz boyutta rahatsız edici bulunabilir. Böyle bir durumda karın germe ameliyatı oldukça kurtarıcı bir yoldur diyebiliriz.

Karın Germe Ameliyatı Nasıl Uygulanır?

Karın germe ameliyatında kişi önce muayene edilir. Zorunlu olan bu muayene sürecinde radyolojik tetkiklerle beraber genel bir analiz yapılır. Ameliyatta genelde tam anestezi verilir. Kişinin karın bölgesinde sezaryen izi denilen yerden yan kısımlara ve oradan da göbek deliği olarak bilinen yere kadar tıbbi bir çizgi çekilir. Bu bölgelerdeki çatlak görünen, sarkmış veya yıpranmış deri çıkarılır, göbek deliğinin üstündeki deri ise aşağı taraflara doğru olacak biçimde gerdirilir. Eğer sarkıklığın yanı sıra yağ birikimi çok fazla oranda varsa liposuction metoduna başvurulabilir. Bunun nedeni karın germe ameliyatının yalnızca deriyle alakalı olması ve karın bölgesini yalnızca germekten sorumlu olmasıdır. Liposuction ise doğrudan yağların vakum veya başka bir takım yöntemlerle alınmasına dayanmaktadır.

Karın germe Ameliyatından sonraki aşamasında ise karın duvarı zarları dediğimiz bölgenin üstüne konumlandırılan toplayıcı ve gerici dikişler uygulanır. Bu dikişler tam olarak gevşediği için sarkık görünüme yol açan karın kaslarını sıkılaştırır ve hem gergin hem de sert bir yapı olarak tekrardan şekillendirir. Ameliyatın en son aşaması dikiş aşamasıdır. Dikişler genellikle estetik dikiş dediğimiz eriyen ya da içten dikişlerle atılır. Böylece sonradan rahatsız edici bulunabilecek herhangi bir yara veya dikiş izi kalmaz.

karın germe öncesi

Karın bölgesindeki yağlanmaların nedenleri

  • Fazla kilonun verilmesi: Tek başına kilolu olmak tabii ki yağ oranının da artması demektir. Ancak özellikle hızlı ve birden kilo veren kişilerin karın bölgelerinde çeşitli sarkmalarla birlikte yağ birikintileri oluşabilir. Bu ortaya çıkan görünüm estetik bakımdan rahatsız edicidir.
  • Sağlıksız beslenme ve yaşam tarzı: Aşırı yağlı yiyecekler, kırmızı et tüketimi, alkol alımı ve sporla beraber hareketi kısıtlamış bir yaşam stili yağlanmalara neden olabilmektedir. En önemli tedavinin sağlıklı beslenme ve doğru spor yapmak olduğu hatırdan çıkarılmamalıdır.

Karın germe ameliyatı konusunda bilinmesi gerekenler

Genellikle karın bölgesinin ön tarafındaki yağ birikintileri ve sarkık cilt dokusu alınır. Daha sonradan karın kasları dediğimiz kaslar gerilir ve bir bakıma daha sağlam bir duruma getirilir. Bu bakımdan karın germe ameliyatından sonra mekik çekmek başta olmak üzere bir süre ağır hareketlerden ve egzersizlerden kaçınmak iyileşme sürecinin gidişatı açısından önemlidir.

Bu ameliyat göbeği estetik bir görünüme getirir, sıkılaştırır ve toparlar. Kısa süre içinde çok fazla kilo vermiş kadınlara rahatlıkla uygulanabilir.

Karın germe ameliyatının kaç türü vardır?

Karın germe olarak bilinen iki adet temel operasyon biçimi mevcuttur. İkisi arasında yalnızca kapsam açısından farklar bulunmaktadır. İkisi arasında büyük ve belirgin bir fark yoktur.

Abdominoplasti (karın germe ameliyatı)

Karın germe ameliyatının genel ismidir. Bu işlemde hem yağ birikintileri çıkarılır hem de cilt fazlalığına neden olan dokular alınır. Genel bir işlemdir ve karnın büyük bölümünü kapsayabilir.

Mini-abdominoplasti (mini karın germe ameliyatı)

Mini abdominoplasti olarak ifade edilen bu operasyonda bel kısmındaki ve karındaki artış göstermiş olan yağlar çıkarılır. Çıkarılan bu yağlara ilaveten karın bölgesinin altında bulunan cilt fazlalıkları da alınır. Karın bölgesine herhangi bir germe işlemi uygulanmaz. Sık tercih edilen yöntemlerden biridir.

Mini abdominoplasti çoğunlukla doğum yapan, özellikle sezaryen doğum yapıp karın çatlaklarına sahip olan kadın bireylere yapılabilir. Ayrıca doğal veya yapay yollarla yağ birikmesi rahatsızlığından muzdarip bireylere de uygulanır. Bütün bunların haricinde göbek deliğinin konumu olması gerekenden daha yukarıda bulunan kişilere de mini abdominoplasti yapılabilmektedir.

Mini abdominoplastide bel ve karın kısımlarına belirli bir liposuction uygulaması devreye sokulur. Gerekli görüldüğü takdirde popo taraflarına yağ enjeksiyonu yapılır. Bunlara ilaveten tam işlem aşamasına geçilir ve karın kaslarıyla beraber dokulara belirli oranlarda müdahale edilir.

Karın germe işlemlerinin komplikasyonları

  • Emboli: Emboli kan pıhtılarıyla alakalı damar tıkanıklıklarına verilen tıbbi bir isimdir. Bazı durumlarda karın bölgelerinde emboli rahatsızlığı yaşanabilir.
  • Şişkinlik: Karın bölgesinde şişkinlik ve çeşitli morarmalar karın germe ameliyatının komplikasyonlarından biridir.
karın germe fiyatları

Karın Germe Ameliyatı Fiyatları

Karın germe ameliyatı fiyatları hakkında bilgi malesef internet ortamında verilememektedir. Karın germe ameliyat fiyatı ile ilgili bilgi için arayabilirsiniz.

Sorunuz mu var?
Uzmanımıza sorun