kepçe kulak estetiği öncesi sonrası

Kepçe Kulak Ne Demektir?

Kepçe kulak durumu herkeste görülebilen, estetik açıdan kötü bir görünüme yol açan bir problemdir. Bu bir sağlık problemi değildir, çünkü herhangi bir işlevsel aksaklığa yol açmaz. Ancak yaş ilerledikçe belirginleşen ve insanları rahatsız eden bu durum estetik açıdan çözülmek istenebilir. Modern teknolojik cihazlar sayesinde ve hatta ameliyatsız tekniklerle kepçe kulak sorunu giderilebilir.

Kepçe Kulak Estetiği (Otoplasti) Nedir?

Kepçe kulak estetiği yaygın kullanılan yöntemleri anlatan bir kavramdır. Genelde doğuştan gelen, genellikle tamamen kıkırdak yapısıyla ilgili olan ve estetik açıdan rahatsız edici bulunabilen kepçe kulak sorununu gidermek için başvurulmaktadır.

Kepçe Kulaklı Olmanın Nedenleri

  • Genetik: Çok büyük çoğunluğun kepçe kulaklı olmasının temel nedeni genetiktir.
  • Travma: Kulak yapısına ve kulak kıkırdağına alınan zararlı bir darbe kepçe kulak sorununa daha sonradan yol açabilir.

Bilhassa çocukluk evresinde çevre tarafından alaya alındığı için bireylerde özgüven eksikliğine neden olan kepçe kulak sendromu, günümüz teknolojileriyle tedavi edilebilir bir durumdur.

Ameliyat genelde kulağın arkasından açılan minik tüneller sayesinde kıkırdak yapısına müdahale etmek için girerek yapılır. Bazen kulaktaki minik kıkırdak parçacıkları iyi bir görünüm elde etme amacıyla çıkarılabilir. Genelde kulak boyutunu tekrardan şekillendirmek ya da kafa bölgesine daha yakın biçimde gözükecek duruma getirmek amacıyla kulağın hemen arkasında dikişler atılır.

kepçe kulak estetiği

İple Kepçe Kulak Operasyonu

Bu yöntem herhangi bir kesi açılmadan ve en fazla yarım saat içinde yapılabildiği için tercih edilmektedir. Yöntemde kulak yapısının belirli yerlerine çok küçük girişler yapılır ve iğne vasıtasıyla özel ipler yerleştirilir. Bu iplerin yerleştirilmesi sürecinde herhangi bir kesi açılmaz. Bu yüzden yara izi veya dikiş görüntüsü oluşmaz. Yöntemin önemli sayılabilecek avantajlarından birisi de budur.

İyileşme süresi diğer yöntemlere göre oldukça hızlıdır ve ameliyat kısa sürede tamamlanır. Genellikle en fazla 15 dakikada işlem son bulur. Bazen 10 dakika gibi çok kısa sürede uygulandığı da olur. İşlem kıkırdak yapısına müdahale ettiği için uygulama yapılan bölgede herhangi bir kanama beklenmez. Bir çok açıdan iple kepçe kulak estetiği operasyonu son derece avantajlıdır diyebiliriz.

Kepçe Kulak Ameliyatı Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ameliyat günü ağır ilaç içmemek, düzenli kullanılan bir ilaç varsa bunu sabah erken bir vakitte ve doktorlara danışarak almak gerekir. Sigara kullanımı kısıtlanmalıdır ve mümkünse operasyonun icra edileceği gün hiç sigara tüketilmemelidir.

Kepçe Kulak Nedenleri

  • Antihelikal kıvrım dediğimiz yapının ortalamaya göre pek gelişmemiş olması
  • Kulakların veya tek bir kulağın çıkık olması
  • Kulak memesinin kafa bölgesinden uzakta duracak biçimde bir yapı kazanması

Genelde kulak memesi kulağın yapısına olumlu ya da olumsuz bir etkide bulunmaz. Ancak bazı istisnai durumlarda kulak memesinin anormal yapısı bizzat kepçe kulağın doğuran bir faktördür. Böylesi bir problemin çözülmesi amacıyla kulak memesindeki doku çıkartılabilir.

Kepçe kulak ameliyatı sonrası özen gösterilmesi gereken konular

Her cerrahi işlemde olduğu gibi, otoplastide (kepçe kulak estetiği) de özen gösterilmesi gereken bazı hususlar vardır.

Ameliyat günü herhangi bir ilaç kullanılmamalıdır. Eğer diyabet, hipertansiyon veya kalp yetmezliğiyle alakalı bir ilaç tedavisi görüyorsanız, verilen hapları sabahın erken saatlerinde içmelisiniz. Aspirin ya da herhangi bir kan sulandırıcı ilacın tüketimini, planlanan ameliyat gününden en az 1 hafta önce kesmelisiniz. Bu türden ilaçlar kanama riskini ve kanama oranını önemli derecede arttırabilir.

Ameliyat gününe yakın bir tarihte üşütmemeye çalışmanız iyi bir önlem olacaktır. Bunun nedeni gribal enfeksiyon veya başka bir nedenle üst solunum yolu enfeksiyonu geçiren bireye cerrahi işlem yapılamamasıdır.

Ameliyat olup taburcu olduktan sonra –genelde bir gün içinde taburcu edilir- en az 3 gün boyunca istirahat edilmesi gereklidir. Fitness veya bodybuilding gibi ağır egzersizlerden kaçınmak önemlidir. Kontrollere gitmek kepçe kulak estetiğinin başarı oranı açısından yine önemli bir faktördür. Genelde ameliyattan sonraki gün yapılan pansumanı koruyan bandaj açılır ve genel bir değerlendirmeyle beraber kulak yapısı kontrol edilir.

Lazerle kepçe kulak tedavisi

Gelişen teknolojiyle birlikte yeni yeni kullanılmaya başlanan bu yöntemde kulak bölgesinde açılması gereken kesiler lazer teknolojisiyle açılmaktadır. Böylece kanama ve diğer komplikasyon riskleri büyük oranda azaltılır.

kepçe kulak ameliyatı fiyatları

Kepçe Kulak Estetiği Fiyatları

Kepçe kulak estetiği fiyatı kişiden kişiye farklılık gösterebilmektedir. Kepçe kulak estetiği fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için bizi arayabilirsiniz.

Sorunuz mu var?
Uzmanımıza sorun