lazer epilasyon seansı

Lazer epilasyon nedir?

Epilasyonun ne olduğumuzu hepimiz biliriz. İstenmeyen ve fazla tüylerden kurtulmamızı sağlayan epilasyon uygulamasının birçok çeşidi vardır. Lazer epilasyon ise etkili ve kalıcı sonuçlar sağlaması açısından birçok kişi tarafından özellikle tercih edilir. Lazer ilk ortaya çıktığı zamanlarda askeri veya endüstriyel alanlarda kullanılırken bugün birçok medikal uygulamada işlevsellik sağlaması bakımından tercih edilmektedir. 1983’ten beri tıbbi uygulamalarda kullanılan ve zaman içerisinde gelişmiş olan lazer yöntemi epilasyon uygulamalarında da başarıyla kullanılmaktadır.

Lazer epilasyon, 1998 yılında FDA (Amerikan İlaç ve Gıda Dairesi) tarafından onaylanmış bir yöntem olarak etkisini ve güvenliğini de kanıtlamıştır. Lazer uygulandığı bölgede kıl köklerine zarar vererek uzamalarını engeller. Kılda bulunan siyah pigmentin lazer ışınları ile emilmesi ile yüksek ısı enerjisi oluşur ve bu şekilde kıl kökleri hasar görür. Pigmentasyonu yoğun olan bu siyah kıllar işlemde başarıyla fonksiyonelliklerini yitirirken, daha açık renk olan sarımsı, beyaz ve gri kıllar işlemden çok az etkilenir.

Lazer Epilasyon Yöntemleri

Lazer epilasyon çeşitleri ile farklı seçenekleriniz olur ve bu seçenekler arasında size uygun olanı seçmek önemlidir. Doğru cihaza karar vermek için cilt ve kıl yapınız dikkate alınır. Üç çeşit lazer epilasyon bulunur:

Alexandrite Lazer Epilasyon: Alexandrite Lazer 755 nm lazer dalga boyunda pratik bir alettir. Sadece açık renkli teni olanlarda uygulanan bu tipin melanin ( kıla rengini veren pigment) absorpsiyonu yüksektir. Bu şekilde açık renkli kıllar tarafından da yoğun şekilde emilebilir. Bu alet yüz ve boyun bölgesinde kullanılırsa ince tüylerin artmasına neden olabilir ve koyu tenli kişilerde yan etkileri ortaya çıkabilir. Bu nedenle bronz tenlilerde, genel olarak ise yüz ve boyun bölgesinde kullanılmamalıdır.

Diode Lazer Epilasyon: Diode Lazer 810 nm dalga boyunda olduğu için koyu tenlilerde de etkili bir tedavidir. Melanin absorpsiyonu çok yüksek değildir. Bu nedenle koyu tenlilerde de güvenli bir şekilde kullanılabilir. İnce tüylerin artmasına neden olmaz ancak ağrıya neden olma riski vardır.

Nd:YAG Lazer Epilasyon: Bu tip cilt rengi çok koyu olanlar için daha uygun bir lazer epilasyon çeşididir. Ancak cilde çok fazla nüfuz edebildiği için çok fazla ağrı hissedilmesine neden olabilir. Bu nedenle çok fazla tercih edilen bir tip değildir.

lazer epilasyon bacak

Lazer epilasyon zararlı mıdır?

Lazer epilasyon ile kılları seyreltme imkanınız vardır ve bu işlem doğru bir şekilde uygulandığında ve uygulayan kişi işinin uzmanı olduğu takdirde zararlı değildir. Uygulandığı yerde derinin çok alt tabakalarına inmediği için bir zararı yoktur ve iç organlarınıza hasar vermez.

Lazer epilasyon öncesi dikkat edilmesi gerekenler

Lazer epilasyon öncesi dikkat edilmesi gerekenler genel olarak basit hususlardır. Bu işlemden bir ay önce kaşlarınıza işlem yapmayı bırakmalısınız. Bu doğrulta kaş köklerine müdahale eden kaş alma vb. işlemler kesilmelidir. Gene bu süre zarfında güneşe çıkmamalı ve bronzlaşmamalısınız. Buna solaryuma girmek de değildir. Ayrıca ciddi cilt tedavileri de kesilmelidir. Herhangi bir hastalığınız var ise bu konuda bilgilendirmelisiniz. Ayrıca herhangi bir ilaç kullanıyorsanız gene bu konuda bilgi vermelisiniz.

Lazer epilasyon öncesi bu bölge temizlenerek tıraşlanır ve işleme hazır hale getirilir. İşlemi beklemeden birkaç gün önce siz kendiniz de bu bölgeleri tıraş edebilirsiniz. İşlem esnasında fazla ağrı duymanız beklenmez. Gene de her ihtimale karşı ve işlemin tam konfor altında gerçekleşmesi adına anestezik krem kullanabilirsiniz.

lazer epilasyon fiyatları

Lazer epilasyon sonrası

Lazer epilasyon ile kılları seyreltme her ne kadar basit olsa da işlem sonrası yapacaklarınız ile konforunuzu arttırabilirsiniz. İşte lazer epilasyon sonrası sizi rahatlatacak ve işlem ile ilgili riskleri azaltacak önerilerimiz:

  • Lazer epilasyon sonrası bu bölgede hafif kızarıklık olacağı için buz kompresi yapabilirsiniz. Ancak buzu doğrudan cildinize uygulamayın yoksa tahrişe neden olabilir. Buzu bir beze sardıktan sonra 10 ila 15 dakika kadar uygulama bölgesine tutabilirsiniz.
  • İşle sonrası fazla terleyip uygulama bölgesini rahatsız etmemeye çalışın. Bu nedenle aşırı terlemenize neden olacak ağır sporlardan uzak durun.
  • Lazer epilasyon sonrası nemlendirici kullanabilirsiniz.
  • İşlem sonrası bir gün boyunca bu bölgelere sıcak su değdirmemeye özen gösterin.
  • İşlem sonra 2 hafta kadar güneşte bronzlaşmamaya ve solaryuma girmemeye dikkat edin. Yüzünüzü güneşten korumak için güneş koruyucusu sürün.

Sorunuz mu var?
Uzmanımıza sorun