liposuction öncesi sonrasi

Liposuction Yağ Aldırma Nedir?

Liposuction yağ aldırma ameliyatı için kullanılan bir kavramdır. Zayıflama veya obezite karşıtı bir işlem değildir. Yalnızca vücudun belli başlı yerlerindeki yağlanmanın cerrahi tekniklerle giderilmesidir.

Liposuction işlemi genelde karın kısmıyla beraber kalça, kol, boyun ve uyluk bölgelerine uygulanmaktadır.

Liposuction Yağ Aldırma Ameliyatı Nasıl Uygulanır?

Liposuction genel hatlarıyla vakum tekniğiyle gerçekleştirilir. Tekniğin uygulandığı yerler çoğunlukla kalça bölgesi, kollar, boyun kısmı, karın ve uyluktur. Bu sayede istenen yerler incelir, sıkılaşır ve beklenen görünüme kavuşur.

Liposuction özel iğneler veya vakum yöntemi yardımıyla vücudun ilgili yerlerinden yağlanmanın alınmasıyla gerçekleştirilir.

Liposuction işleminde hangi anestezi türü tercih edilmelidir?

Söz konusu bu işlemde ufak yerlerdeki yağ birikimi ortadan kaldırılacaksa lokal anestezi uygulanabilir. Eğer daha genel ve büyük yerlerde işlem gerçekleştirilecekse hem işlemin süresi uzadığı için hem de işlem geniş bir alanı kapsadığı için genel anestezi yapılmalıdır.

liposuction yağ aldırma sonrasi

Liposuction Yönteminin Tehlikeleri

Gerek operasyon esnasında gerekse operasyondan bir süre sonra meydana gelen bazı olumsuzluklar liposuction işlemi için de geçerlidir.

Sıvı birikimi: İşlem sonrasında cildin altında kalıcı olmayan ve seromalar adını verdiğimiz bezeciklerin yol açtığı bir tür sıvı birikimi oluşabilir. Bu sıvılar özel iğnelerle boşaltılabilir. Tedavi edilebilir bir durumdur ve çoğunlukla muhtemelen geçici bir yan etkiden fazlası değildir.

Enfeksiyon: Çeşitli deri enfeksiyonları liposuction işlemlerinden sonra deneyimlenebilir. Bu genelde gerçekleşmez ama her şeye rağmen ihtimal ihtimaldir. İleri seviye bir enfeksiyon sağlıklı bir hayatı tehdit edecek kadar tehlikeli bir raddeye varabilir.

Uyuşukluk: Liposuction işlemi yapılan yerde bir tür uyuşma hissi yaşayabilirsiniz. Aynı zamanda işlem gören yerlerde sinir yıpranması da oluşabilir. Bu yüzden hastaların bildirecekleri his değişimleri ve uyuşmalar tecrübe edilebilir.

Hasar: Çok ender gerçekleşen bir takım durumlarda derinin altına inen liposuction aygıtları bir tür iç organa denk gelebilir ve ona hasar verebilir. Bu durumda acilen müdahale edilmesi kaçınılmaz olur.

Cilt problemleri: Zayıflamış veya yıpranmış cilt, hızlı iyileşen bir deri ve vakumla yağ alma işlemi cildin deyim yerindeyse kafasını karıştırabilir. Bu yüzden cilt olduğundan gergin veya solgun bir şekilde gözükebilir. Ne yazık ki bazen bu durumlar geçici değildir. Bazı durumlarda ise kalıcılık beklenmez.

Embolik yağlanma problemi: İşlemin bir yan etkisi de yağ dokularının gücünü gevşetmektir. Gevşeyen yağ dokuları böylece parçalara ayrılabilir, dağılabilir ve bu nedenle bir damara yapışabilir. Ayrıca akciğerlere gidebilir veya beynimize zarar vermeye başlayabilir. Bu çok tehlikeli bir durumdur. Nadir bile olsa bu durumun gerçekleşmemesi adına çeşitli ve ciddi önlemler alınmalıdır.

Lidokain zehirlenmesi: Lidokain genelde işlem esnasında herhangi bir ağrının duyulmaması için enjekte edilen bir tür anestezi ilacıdır. Nadiren zehirli olabilir ve kalbe zarar verebilir. Ayrıca beynin en önemli bölgelerinden olan merkezi sinir sistemini tahrip edebilir. Lidokain ilacının dozunun iyi ayarlanması ve hastaya uygun yollarla verilmesi gerekmektedir.

Böbrek problemleri: Liposuction işlemi böbrekle beraber bir çok organa zarar verilebilir. Akciğer, kalp ve böbrek zarar görebilecek ilk organlardır. Bunlar işlem esnasında enjekte edilen çeşitli sıvılardan kaynaklanabilir. Yine nadir de olsa dikkat edilmesi gereken bir durumdan söz ediyoruz.

Liposuction Kurtuluş Mudur?

Bir çok insan yanlış bir biçimde ‘’nasıl olsa bu işlem var, istediğimi yiyebilirim’’ gibi bir fikre kapılabilir. Aslında liposuction işlemi insan sağlığını her ne kadar büyük oranda tehdit etmese bile, çok yararlı da sayılmaz. Bu açıdan bakıldığında formunu korumak ve sağlık düzeyini iyileştirmek için doğru beslenme programı herkes için şarttır. Liposuction kesin bir kurtuluş yolu değil, beklenmeyen yağlanmayı gidermek için başvurulan kestirme bir yoldur. Bu yüzden herkesin sağlığıyla beraber, ya da sağlığı için diyelim, beslenmesinin düzgünlüğüne, düzenine ve çeşitliliğine önem vermesi elzemdir.

Liposuction Neden Tercih Edilir?

  • Yağlanma: Vücudun yağlanmaya meyilli bölgelerine liposuction belirli dönemsel aralıklarla uygulanabilir.
  • Jinekomasti: Erkeklerde görülen ve olağandan daha büyük göğüslerin oluşumuna neden olan çoğunlukla hormonal kaynaklı bir rahatsızlıktır. Jinekomasti rahatsızlığında meme dokuları olması gerekenden daha fazla büyümeye başlar. Bu durum östrojen ve testosteron hormonlarının bir tür düzensizliğinden kaynaklanmaktadır. Liposuction yöntemiyle bu rahatsızlık büyük oranda giderilebilmektedir.
liposuction yağ aldırma fiyatları

Liposuction Yağ Aldırma Ameliyatı Fiyatları

Liposuction yağ aldırma fiyatları kişiden kişiye değişebilmektedir. Liposuction yağ aldırma ameliyatı fiyatı ile ilgili bilgi almak için arayabilirsiniz.

Sorunuz mu var?
Uzmanımıza sorun