meme küçültme ameliyatı öncesi sonrası

Meme Küçültme Ameliyatı Nedir?

Kadınların en büyük estetik kaygılarından biri memelerinin istedikleri büyüklükte olmaması veya istedikleri şekilde olmamasıdır. Esasen memeler annenin bebeğine süt sağladığı bir besin kaynağı olmasının yanı sıra kadınlığın ve bereketin de simgesidir. Uyarılma sağlamasından ötürü cinsellik açısından da önemli bir yere sahip olan göğüsler ile ilgili estetik kaygıların altında bu organın birçok fonksiyonu olması ve kadınlık ile doğrudan ilişkisi olması olduğunu açıkça görebiliyoruz.

Kadınlar kimi zaman memelerinin çok küçük olduğundan kimi zaman ise çok büyük veya sarkık olduğundan şikayet eden kadınların kaygılarını gidermek için çeşitli meme operasyonları bulunur. Meme küçültme ameliyatı ise kadınlarda hem estetik kaygılara hem de sağlık sorunlarına neden olan fazla meme dokusunun çıkartılmasıdır. Bu ameliyat sayesinde memede hacim ve ağırlığa neden olarak sarkmasına yol açan deri ve meme dokusu çıkarılarak kalan meme dokusu yeniden şekillendirilir ve meme aynı zaman dikleştirilir.

Meme Küçültme Ameliyatı Neden Yapılır?

Meme küçültme ameliyatı meme boyutundan estetik açıdan rahatsız olan veya memesinin ağırlığından ötürü sağlık sorunları yaşayan kadınları rahatlatmak için yapılır. Genelde kadınlar memelerinin küçük olmasından şikayet etse de bazıları için çok büyük meme de estetik açıdan oldukça rahatsız edici olabilir. Zira memelerin çok büyük olması da bel, omuz ve kalça arasında orantısızlığa neden olabilir. Ayrıca çok büyük memeler kadınlarda birçok sağlık sorununa yol açabilir:

  • Meme ağırlığı boyun, sır ve omuz ağrılarına neden olabilir
  • Birtakım fiziksel aktivitelerin yerine getirilmesi zorlaşabilir
  • Arzu edilen kıyafetler giyilemeyebilir
  • Çok büyük memeler ten ile temas ederek terleme ve hatta pişiğe neden olabilir.
meme küçültme ameliyatı

Memeler Neden Sarkar?

Büyük memelerin belli bir noktada sarkmaması kaçınılmazdır. Eğer meme boyutu çok büyük ise memeler sarkık olmasa bile hacimden dolayı sarkık gibi görünür. Bu durumda memeler hem küçültülür hem de küçülürken biraz da dikleştirilir. Ayrıca yaşa bağlı olarak da memeler sarkar. Hormonal nedenlerden ötürü memenin hacmi küçülebilir ki bu durumun memelerde sarkmaya neden olması kaçınılmazdır. Emzirme de memelerin sarkmasına neden olur. Süt ile dolunca genleşen cilt süt gidince boşalır ve ciltteki bu esnemeler neticede sarkmalara neden olur.

Meme Küçültme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Memelerini küçültmek isteyen birçok kadının en çok merak ettiği soruların başında ‘’meme küçültme ameliyatı nasıl yapılır?’’ sorusu gelir. Meme küçültülmesindeki amaç fazla dokunun çıkartılarak memelerin daha küçük, dik ve estetik açıdan daha hoş bir görüntüye kavuşturulmasıdır. Bu doğrultuda fazla meme dokusu çıkartılır; sarkık duran meme başı yukarı taşınır; gerekiyorsa meme başı da küçültülür. Meme küçültme ameliyatı sadece memenin küçültülmesinden ibaret değildir. Fakat esas önemli olan memelerin boyutunu küçültürken aynı zamanda onları estetik olarak daha hoş gözükecek şekilde yeniden şekillendirmektir.

Meme Küçültme Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci

Meme ameliyatından sonraki gün herhangi bir komplikasyon olmaması durumunda evinize dönebilirsiniz. Eve döndüğünüzde ise 2-3 gün istirahat etmeniz kendinizi toparlamanız ve ameliyat bölgesinin iyileşmesi açısından önemlidir. Meme küçültme ameliyatı sonrası ağrılarınız olabilir. Bu durumda doktorunuz gerekli ağrı kesicileri reçete edecektir. Ayrıca ameliyat bölgesinin enfeksiyon kapmaması açısından antibiyotik kullanmanız gerekebilir.

Ancak 3-4 gün dinlenme süresi tam iyileşme için yeterli değildir. Meme küçültme ameliyatı sonrası en az 1 ay memeler ile bağlantılı olan kol ve sırt bölgesinin fazla zorlamamanız gerekir. Bunun için ağır sporlardan kaçınmalı, ağır taşımamalı ve kollarınızla itme veya çekme hareketleri yapmamalısınız. Ayrıca doktorunuz ameliyat sonrası 1 ay kadar sporcu sütyeni takarak göğüslerinizi desteklemenizi isteyebilir. Bu sütyen ayrıca memenin şekillendirilmesine de katkıda bulunur.

Meme küçültme ameliyatı sonrası alkol ve sigara kullanımını da kesmeniz iyileşme sürecini hızlı ve risksiz bir şekilde geçirmeniz için önemlidir. Sigara kan dolaşımını bozar ve beslenemeyen dokuda yara iyileşmesi gecikir. Hatta hücrelerin ölmesi ve iltihap oluşması gibi risklere dahi ön ayak olabilir. Ayrıca meme küçültme ameliyatı sonrası ödem olması da normaldir. Bu ödem 1 ay içerisinde geçer ancak memelerin son şeklini alması ayları bulacaktır; hatta tam olarak oturması bir yılı dahi bulabilir.

meme küçültme ameliyatı fiyatları

Meme Küçültme Ameliyatı Fiyatları

Meme küçültme ameliyatı fiyatı kişiden kişiye ve doktordan doktora farklılık gösterebilmektedir. Net tedaviyi ve fiyatı öğrenmek için doktorunuzun tavsiyelerini dinlemenizi öneririz. Meme küçültme ameliyatı fiyatları için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Sorunuz mu var?
Uzmanımıza sorun