saç mezoterapisi nedir

Saç Mezoterapisi Nedir?

Mezoterapi ilk ortaya çıktığında ağrı tedavisi amacıyla uygulanan bir işlemdi. Oysa ki bugün cilt bakımı ve tedavisi başta olmak üzere tendon rahatsızlıkları ve saç sağlığı için de faydalanılan etkili bir tedavi konumundadır. Saç mezoterapisi saç derisinin ve saçların genel olarak iyileştirilmesine ek olarak kellik sorununa karşı da faydaları olduğu düşünülen bir işlemdir.

Mezoterapide hastalığınıza yönelik ilaçlar, çeşitli vitamin ve mineraller, antioksidanlar ve amino asitler gibi birçok maddenin bir arada bulunduğu bir kokteyl kullanılır. Her hastaya hazırlanan kokteyl hastanın özel şartlarına, hastalığına ve genel itibarıyla ihtiyaçlarına özel olarak belirlenir. Saç mezoterapisinde kellik olan bölgeye mikro enjeksiyonlar yöntemiyle hazırlanan serum zerk edilir. Enjeksiyon bölgeleri arasında en fazla 4 mm olmasına dikkat edilir. Saç mezoterapisinin amacı olmayan saçları çıkartmak değil fakat uzamayan ve güçsüz olduğu için pasif durumda bulunan saç köklerini harekete geçirmek ve güçlü ve sağlıklı bir şekilde saçların geri kazanılmasını sağlamaktır.

Saç mezoterapisi genel olarak güçsüz saçların canlandırılması için tek başına bir prosedürü olarak da uygulanabilir fakat saç ekim işleminden sonra ekilen yeni saç köklerini beslemek, güçlendirmek ve tutunmalarına yardımcı olmak için de uygulanır. Ciddi bir kellik sorununuz olmasa dahi saçlarınızı daha sağlıklı, canlı ve güçlü kılmak için de bu tedaviden faydalanabilirsiniz.

Saç Mezoterapisi Nasıl Uygulanır?

Saç mezoterapisi yapılışı;Saç mezoterapisi uygulamasına geçmeden önce doktorunuz sizi muayene edecek ve saç dökülmenizin altında yatan nedeni tespit etmek isteyecektir. Doğru teşhis konulduktan sonra ihtiyacınız olan maddeleri barındıran size özel bir kokteyl hazırlanır. Daha sonra hazırlanan bu karışım ince uçlu iğneler vasıtasıyla saç derisine enjekte edilir. Çok ince uçlu iğnelerle yapılan uygulama çok hafif düzeyde acı hissetmenize neden olur. Bu nedenle işlem öncesi anestezik krem kullanılabilir. Mezoterapinin faydasının altında saçın ihtiyacı olan maddelerin doğrudan deri altına verilmesiyle maksimum emilim sağlanabilmesidir.

Mezoterapi uygulamasının kaç seans yapılacağı sizin ihtiyaçlarınıza göre değişir. Fakat genellikle en az 3-4 seans uygulanır; hatta şartların gerektirmesi durumunda seans sayısı 10’a kadar çıkabilir. Bir seans maksimum yarım saat sürer ve işlemden sonra hiçbir iyileşme süreci gerekmez. Bu uygulamanın etkisini göstermesi için ilk uygulamanın üzerinden bir ay geçmesi gerekir. Ancak tek bir seans yeterli gelmeyeceği için bu hafif etkilerin artması ve saçların sağlık kazanması için uygulamanın birkaç kere daha tekrarlanması gerekir.

saç mezoterapisi

Mezoterapi saç çıkarır mı?

Mezoterapi ile ilgili olarak en çok merak edilen konuların başında bu işlemin kendi başına saç çıkartıp çıkartmayacağıdır. Esasen bu sorunun cevabı basit ve nedir: saç mezoterapisi yeni saçların çıkmasını sağlamaz. Eğer söz konusu bölgede saç kökü yok ise burada yeni saç kökü oluşmaz. Mezoterapi sadece güçsüz ve verimsiz saç köklerini harekete geçirerek saçların büyümesini teşvik eder. Ayrıca zayıf ve ince olduğu için uzamayan ve çabucak kırılan saçlar da mezoterapi sayesinde daha canlı ve sağlam bir şekilde uzayabilir.

Saç mezoterapisinin faydaları

Saç mezoterapisi saç çıkartmasa da saçlı deri ve saçlar için etkili olabilecek tedavilerden biridir. İçerisinde saç köklerinin ihtiyacı olan esansiyel vitamin ve minerallerin olmasının yanı sıra içerisinde bulunan saç dökülmesine karşı kullanılan ilaçlarla saç dökülmesine yönelik etki gösterebilir. Saç mezoterapisinin potansiyel faydaları şunlardır:

  • Saçlara giden kan dolaşımını iyileştirebilir
  • Saç köklerinin uyarılmasını sağlar
  • Pasif saç köklerini harekete geçirir
  • Erkek tipi saç dökülmesine neden olan DHT hormonunu azaltabilir
  • Saç dökülmesini yavaşlatabilir
  • Saç köklerinin canlanmasına yardımcı olur

Saç mezoterapisinin yan etkileri

Saç mezoterapisinde ciddi bir olumsuz ortaya çıkmasını gerektirecek bir müdahale yapılmaz. Uygulama esnasında hijyen kurallarına uyulduğu müddetçe ve doktorun işinin ehli olması durumunda saç mezoterapisinin ciddi yan etkileri yoktur. Bununla beraber enjeksiyon bölgesinde hafif kızarıklıklar ve bazen morluklar olabilir. Ancak bu sorun birkaç gün içerisinde kendiliğinden geçer.

saç mezoterapisi fiyatları

Saç mezoterapisi sonrası dikkat edilmesi gerekenler

Hastalar saç mezoterapisi sonrası dikkat edilmesi gerekenler hakkında da endişeye düşerler. Ancak işlem basit olduğu için bu konuda kaygılanmanız gerekmez. İşlem sonrası 8-9 saat kadar bu bölgeye su değdirmemeli ve duş almamalısınız. Buna ek olarak doktorunuzun tavsiyelerine harfiyen uymalısınız.


Sorunuz mu var?
Uzmanımıza sorun