boyun germe öncesi sonrası

Yüz Germe Yöntemleri Nedir?

Yüz germe, diğer ismiyle face-lifting, ağız etrafındaki çizgiler, kenarlardaki elmacık kemikleri, yanak gibi yüzün belirli bir çok bölgesinden girilerek yapılabilen bir estetik cerrahi operasyonudur. Bu ameliyatlar yüzün genç, taze, sert durmasını sağlar ve estetik açıdan bütün yüz hatlarını kayda değer bir ölçüde optimize eder.

Yüz germeye duyulan ihtiyacın nedenleri

    • Sarkmalar: Yaş ve yağ dokularındaki artış ya da değişimlerin neticesinde sarkmalar oluşabilir. Bu sarkmalar yüz gerdirme işlemleriyle son bulur. • Kolajen üretiminin azalması: Kolajen cildimizi her gün yeni gösteren ve tazeleyen bir hormondur. Bu hormon başta yaşlanma olmak üzere bir çok faktör sonucunda azalabilir. Bu durumda yüz gerdirme işlemlerine gereksinim duyulur. • Marionette çizgileri: Bu çizgiler ağız bölgesinin etrafında oluşan ve rahatsız edici gözüken bir problemdir. Marionette çizgileri yüz gerdirme ameliyatlarıyla giderilebilir.

Kolajen üretiminin azalmasının nedenleri

    • Yaşlanmanın hormonal ve bedensel değişim bakımından getirileri • Sigara ve tütün ürünleri kullanımı • Hava kirliliği ve egzoz gibi zararlı duman türlerine maruz kalınması • Stres ve gergin bir yaşam tarzı

Tüm bu nedenler cildimizi genç ve diri tutan kolajenin üretilmesini önemli ölçüde azaltabilir ya da sekteye uğratabilir. Bu durumda cildin yaşlı, kırışıklıklara meyilli, sarkmış olması gibi durumlarla karşılaşmak işten bile değildir.

Boyun Germe Yöntemleri Nedir?

Boyundaki sarkmaları gidermek ve boyun kısmını tam anlamıyla toparlamak için drenlerle beraber birden fazla cihaz kullanılarak gerçekleştirilen estetik operasyondur.

Boyun kısmındaki sarkmaların ve bozuklukların oluşma nedeni, yüzdekilerle hemen hemen aynıdır ancak ödem ya da lenf bezlerinde büyüme gibi sağlık sorunları varsa, hasta için farklı bir tablo mevcut demektir.

Yüz ve Boyun Germe nedir?

Birlikte yapılmasının nedeni yüz ve boyunun birbirlerine yakın olmasıdır. Estetik cerrahi işlemlerinde bazı yöntemler birden fazla uzva yönelik düzeltme amacı taşırlar. Örneğin bir işlem hem elmacık kemiklerini belirginleştirmeyi, hem de yanakları dolgunlaştırmayı içerebilir, çünkü elmacık kemikleriyle yanaklar iç içedir veya birbirlerine oldukça yakındır.

Yüz ve boyun germe benzer işlemlerle yerine getirilir. Birlikte yapılması estetik görünümün ileride nasıl durması gerektiğine dair doğru ipuçları ve yönlendirici bir ışık sağlamaktadır. Bu yüzden ikisi bir arada uygulanabilmektedir.

ameliyatsız boyun germe

Yüz ve boyun neden yağlanmaya meyillidir?

Yüz ve boyun bir çok insanda kilo alınınca ilk dolgunlaşan yerlerdir. Ayrıca boyun kısmındaki birikmelerin nedenleri sağlık açısından ciddi olabilir.

Örneğin tiroit bezi büyümeleri, tükürük bezi dediğimiz bezlerdeki şişlikler ve lenf bezlerinin büyüklüğünde önemli artışlar boyun kısmının olduğundan daha büyük görünmesine yol açabilir. Böyle durumlarda tetkiklerin yapılması ciddi önem taşır. Sakıncalı bir sağlık durumu düzeltilmeden önce estetik cerrahiye başvurmak pek mantıklı olmayacaktır. İkisinin bir arada yürütülüp yürütülemeyeceğine dair uzmanlara danışılabilir.

Yüz ve boyun germe nasıl yapılmaktadır?

Boyun kısmına takılan askılar: Herhangi bir dikiş veya yara izini hiçbir biçimde kabul etmeyen ve cilt esnekliğini koruyabilmiş olan kişilere uygulanabilmektedir. Bu askılar liposuction işleminden sonra takılırlar. Genelde kulağın alt kısımlarından açılan kesilerle ilgili bölgeye girilir ve cilt iplerle gerilir. Bu askıların yanı sıra diğer estetik işlemler doktorların değerlendirmesi ve hastanın talebi üzerine doğru analizlerin eşliğinde uygulanabilir.

Liposuction yöntemleri: Cildinin esnekliği halen normal seviyede olan, genç ya da orta yaşlarda bulunan kişiler liposuction denilen yağ aldırma veya yağ eritme denilen yöntemle boyun kısımlarını inceltebilirler. Boynun böylece daha belirgin ve estetik görünmesini sağlayabilirler. Buradan alınan yağ hücrelerine sahip birikintiler, sonradan çene ucu ya da çenenin diğer kısımlarına nakledilerek başka bir estetik işlem eşzamanlı olarak halledilebilir. Ayrıca marionette çizgileri dediğimiz ağız çevresinde oluşan rahatsız edici görüntü büyük oranda kapatılabilir.

Ameliyatsız Yüz Germe İşlemleri

Kırışıklık sorunlarına karşı botoks ilk akla gelen işlemdir. Botoksun yetersiz kaldığı veya çeşitli nedenlerden ötürü istenmediği durumlarda yüz gerdirme işlemlerine başvurmak mümkündür. Botokstan önce ise kırışıklık giderici ve yaşlanma karşıtı kremler tercih edilebilir. Bu topikal krem tedavilerinin yetersiz kaldığı ve istenmeyen sonuçlar verdiği durumda yine aynı şekilde yüz gerdirme ameliyatları tercih edilebilir.

Ameliyatlı işlemlerin yanı sıra ameliyatsız bir yöntemi de bulunan yüz germe dikkat gerektiren bir cerrahi türüdür.

Yüz ve Boyun Germe Yöntemleri

Ameliyatsız Yüz ve Boyun Germe Yöntemleri

Ameliyatsız yüz ve boyun germe yöntemleri; Endopeel, fokus ultrason yöntemi, fransız askısı ve altın iğne gibi ameliyatsız gerçekleştirilen yöntemler de mevcuttur. Bu yöntemler genellikle yarım saat ile en fazla 2 saat arasında gerçekleştirilen, basit, iyileşme süreci kısa işlemlerdir.


Sorunuz mu var?
Uzmanımıza sorun